Dearborn Co. Community Fair Results 2018: Part V

Jasper Ross
Dairy Showmanship, purple ribbon, Champion Senior Dairy Showman
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon
Dairy,category 1
Lawn/Garden Tractor (LG), Champion, blue ribbon
Tractor Safety Education (TP), Reserve Champion, purple ribbon, State Fair Winner

Bryce Rouse
Swine Gilts, Grand Champion Gilt, purple ribbon, category 1, Champion Crossbred Gilt
Swine Barrows, purple ribbon, category 1, Swine Barrow Class Winner

Madeleine Ruwe
Sheep Showmanship, category 2
Market Lambs, category 4
Foods, Baked (FB), blue ribbon
Robotics (RO), Champion, blue ribbon
 
Madeline Ryan
Computer (CO), purple ribbon, State Fair Winner
Shooting Sports Education (SS), orange ribbon
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon
Scrapbooking (SB), purple ribbon, Division Champion

Mary Ryan
People in My World (PW), Champion, blue ribbon
Sewing Construction (SC), purple ribbon, Division Champion
Computer (CO), Reserve Champion, purple ribbon, State Fair Winner
Scrapbooking (SB), Reserve Champion, purple ribbon, Division Champion
Arts and Crafts (CR), purpler ribbon, State Fair Winner
Shooting Sports Education (SS), orange ribbon

Rylee Schloss
Cat Poster (CP), Reserve Champion, purple ribbon, State Fair Winner

Eli Schroeder
Commercial Chickens, blue ribbon
Health (HT), Champion, purple ribbon, State Fair Winner
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon
Rabbit, blue ribbon
Computer (CO), Champion, purple ribbon, State Fair Winner
Foods, Baked (FB), blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon
Rabbit, red ribbon

William Scudder
Woodworking (WW), blue ribbon
Sport Fishing (SF), white ribbon
Agility, purple ribbon, category 1, Champion Agility Beginner B
Dog Showmanship, category 7
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon
Obedience, category 5

Alex Shackelford
Hay (HA), Reserve Champion, blue ribbon

Josephine Shaut
Photography (PH), blue ribbon, State Fair Winner, Division Reserve Champion
Genealogy (GN), Reserve Champion, blue ribbon

Olivia Shaut
Genealogy (GN), Champion, purple ribbon, State Fair Winner
Photography (PH), blue ribbon, State Fair Winner, Division Reserve Champion
Photography (PH), blue ribbon,
Photography (PH), blue ribbon,
Photography (PH), blue ribbon,
Photography (PH), blue ribbon, State Fair Winner, Division Reserve Champion

Madison Shumate
Standard Exhibition Large Fowl (SE), purple ribbon, Champion Standard Hen
Commercial Chickens, blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE), purple ribbon, Reserve Champion Standard Cockerel, Champion Exhibition Large Fowl
Poultry Showmanship, purple ribbon, Champion Senior Poultry Showman
Photography (PH), blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE),purple ribbon, Standard Pullet Class Winner, Champion Standard Cock
Commercial Chickens, purple ribbon, Champion Pullet Pair
Commercial Chickens, Gr. Champion Female Polutry Pair, purple ribbon, Champion Hen Pair
Standard Exhibition Large Fowl (SE),lavender ribbon, Reserve Champion Standard Cock

Riley Shumate
Dairy Goat Showmanship, lavender ribbon, Reserve Champion Junior Goat Showman
Dairy Goats, category 2
Swine Gilts, Res. Ch. Homegrown Gilt, category 1
Swine Gilts, category 4
Dairy Goats, category 2
Dairy Goats, category 1
Dairy Goats, Res. Ch. Dry Doe, Gr. Ch. Milking Doe, category 1
Dairy Goats, category 1
Dairy Goats, category 2
Dairy Goats, category 1
Dairy Goats, category 1
Steers, category 2

Troy Shumate
Dairy Goats, category 1
Dairy Goats, category 2
Dairy Goats, purple ribbon, category 1, Champion Produce of Dam
Dairy Goat Showmanship, purple ribbon, Champion Intermediate Goat Showman
Breeding Ewes, category 5
Dairy Goats, purple ribbon, category 1
Dairy Goats, category 1
Swine Barrows, category 3
Dairy Goats, purple ribbon, category 1, Champion Get of Sire
Dairy Goats, category 1
Dairy Goats, category 1
Sheep Showmanship, category 5
Dairy Goats, Ch. Dry Doe, Res. Gr. Champion Milking Doe, category 1
Market Lambs, category 3
Dairy Goats, category 1

Andrew Shuter
Market Lambs, category 2
Meat Goats, purple ribbon, category 1, Goat Market Wether Class Winner
Sheep Showmanship, category 7
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon

Ellie Shuter
Boer Goats Showmanship, purple ribbon, Champion Junior Boer Goat Showman
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon
Sheep Showmanship, category 4
Meat Goats, category 2
Market Lambs, category 3

Amber Sillis
Poultry Showmanship, lavender ribbon, Reserve Champion Junior Poultry Showman

Thomas Sillis
Swine Showmanship, purple ribbon, Champion Rookie Swine Showman
Swine Barrows, category 4
Swine Barrows, category 3

Payton Sipple
Welding (WE), Champion, blue ribbon
Swine Barrows, category 3
Commercial Chickens, blue ribbon
Steers, category 3
Beef Showmanship, purple ribbon, Champion Senior Beef Showman
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon

Nevaeh Slaughter
Steers, Res. Grand Champion Steer, purple ribbon, category 1, Beef Steer Class Winner
Steers,  category 1
Beef Showmanship, purple ribbon, Champion Rookie Beef Showman

Adrianna Smith
Electric (EL), lavender ribbon, Division Reserve Champion
Giftwrapping (GI), blue ribbon
Sewing Construction (SC), blue ribbon

Wyatt Smith
Sheep Showmanship, purple ribbon, Champion Junior Sheep Showman
Swine Litters, category 3
Sports (SP), Reserve Champion, blue ribbon
Market Lambs, category 5
Market Lambs, purple ribbon, category 1, Sheep Market Class Winner
Breeding Ewes, category 2
Swine Gilts, Champion Homegrown Gilt, purple ribbon, category 1, Champion Poland China Gilt
Arts and Crafts (CR), Reserve Champion, blue ribbon, State Fair Winner
Woodworking (WW), blue ribbon
Swine Barrows, category 1
Swine Barrows, category 4
Breeding Ewes, purple ribbon, category 1, Champion Dorset Ewe

Emily Stenger
Dairy Goats, lavender ribbon, Reserve Champion Nigerian Wether
Dairy Goats, category 1
Swine Barrows, category 5
Swine Barrows, category 6
Recycling-Creative(RC), orange ribbon
Photography (PH), blue ribbon,
Dairy Goats, category 3
Dairy Goats, category 1
Dairy Goats, category 4
Dairy Goats, category 2

Justine Stenger
Shooting Sports Education (SS), lavender ribbon, Division Reserve Champion

Ryan Stenger
Swine Barrows, category 5
Swine Barrows, category 5

Tyler Stenger
Poultry Showmanship, purple ribbon, Champion Novice Poultry Showman
Exhibition Bantams, Champion Exhibition Bantam, purple ribbon, Champion Bantam Cockerel
Commercial Chickens, blue ribbon
Commercial Chickens, blue ribbon
Exhibition Bantams, purple ribbon, Champion Bantam Pullet
Commercial Chickens, blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE), Grand Champion Exhibition Poultry, blue ribbon
Commercial Chickens, purple ribbon, Champion Roaster Pair

Charles Steuver
Photography (PH), blue ribbon

Ashley Stevenson
Arts and Crafts (CR), Champion, purple ribbon, State Fair Winner, Division Champion
Arts and Crafts (CR), Champion, purple ribbon, State Fair Winner, Division Champion

Lauren Stevenson
Photography (PH), blue ribbon, State Fair Winner

Reagan Stevenson
Photography (PH), blue ribbon

Evan Stickford
Boer Goat Does, Reserve Grand Champion Boer Doe, Reserve Champion Junior Percentage Boer Doe, purple ribbon, category 1, Junior Full Blood Boer Doe - 3-6 Months Class Winner
Market Lambs, category 5
Meat Goats, purple ribbon, category 1, Goat Market Wether Class Winner

Jared Stonecipher
Shooting Sports Education (SS),  blue ribbon

Andrew Strimple
Commercial Chickens, blue ribbon
Commercial Chickens, purple ribbon, Chapion Brown Shell Eggs
Commercial Chickens, lavender ribbon, Reserve Champion Roaster Pair
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon
Turkey, blue ribbon
Exhibition Waterfowl, blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon
Exhibition Waterfowl, purple ribbon, Champion Exhibition Female Duck
Exhibition Bantams, blue ribbon
Standard Exhibition Large Fowl (SE), blue ribbon
Commercial Chickens, blue ribbon
Exhibition Bantams, blue ribbon
Commercial Chickens, blue ribbon

Derrick Taylor
Swine Barrows, category 5
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon
Dairy Goats, category 1

Shanna Tschaenn
Veterinary Science (VS), blue ribbon
Beekeeping (BK), Champion, purple ribbon, category 1, State Fair Winner

Benjamin Turcott
Photography (PH), blue ribbon

Andrea Varos
Sewing Construction (SC), purple ribbon, State Fair Winner
Cat Showmanship, purple ribbon, Junior Cat Showman
Cat Poster (CP), red ribbon
Adult (AS), blue ribbon

Constance Walker
Obedience, purple ribbon, category 1, Champion Obedience Class 2B
Agility, purple ribbon, category 1, Champion Agility Intermediate B
Photography (PH), blue ribbon
Dog Showmanship, purple ribbon, category 1, Champion Senior Dog Showman

Chloe Webb
Recycling-Creative(RC), blue ribbon
Photography (PH), blue ribbon
Wearable Art (WA), blue ribbon

Colette Weber
Llama and Alpaca, blue ribbon
Llama and Alpaca Showmanship, blue ribbon
Dairy Goats, category 5
Dairy Goat Showmanship, lavender ribbon, Reserve Champion Rookie Goat Showman
Foods, Baked (FB), blue ribbon
Llama and Alpaca, purple ribbon, Grand Champion Costume Alpaca
Dairy Goats, category 2
Llama and Alpaca, blue ribbon

Elena Weber
Sewing Construction (SC), purple ribbon, State Fair Winner, Division Reserve Champion

Evan Weber
Electric (EL), lavender ribbon, Division Reserve Champion

Hannah Weber
Foods, Baked (FB), blue ribbon
Dairy Goat Showmanship, purple ribbon, Champion Senior Goat Showman
Dairy Goats, category 2
Dairy Goats, category 1
Meat Goats, category 5

Jacob Weber
Meat Goats, Champion Homegrown Market Wether, category 2
Market Lambs, category 3

Lydia Weber
Photography (PH), blue ribbon

Miriam Weber
Llama and Alpaca Showmanship, blue ribbon
Foods, Baked (FB), orange ribbon
Llama and Alpaca, blue ribbon
Llama and Alpaca, blue ribbon
Dairy Goats, category 1
Llama and Alpaca, blue ribbon
Dairy Goat Showmanship, purple ribbon, Champion Junior Goat Showman
Dairy Goats, category 1

Nicholas Weber
Meat Goats, category 3
Commercial Chickens, blue ribbon
Market Lambs, category 6
Turkey, purple ribbon, Champion Exhibition
Turkey, purple ribbon, Champion Exhibition Female Turkey
Standard Exhibition Large Fowl (SE), Reserve Grand Champion Exhibition poultry

Iris Weckenbrock
Agility, purple ribbon, category 1, Champion Agility Beginner A
Dog Showmanship, category  3
Obedience, Grand Champion Dog Overall, purple, category 6, Champion Obedience Class 1B

Griffin Werner
Rabbit, blue ribbon,
Meat Rabbits, purple ribbon, Rabbit Meat Pen Class Winner
Meat Goats, category 3
Rabbit, purple ribbon, Champion Best of Breed - New Zealand

Hayden Werner
Meat Goats, category 2
Meat Rabbits, blue ribbon
Rabbit, blue ribbon
Rabbit, blue ribbon

Katelyn Whitaker
Swine Barrows, category 5
Swine Barrows, category 8
Foods, Preserved (FP), blue ribbon
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon
Swine Showmanship, lavender ribbon, Reserve Champion Senior Swine Showman

Allison White
Photography (PH), blue ribbon
Rabbit, blue ribbon
Meat Goats, Champion Rate of Gain Market Wether
Meat Goats, category 3
Meat Rabbits, blue ribbon
Rabbit, blue ribbon

Brody Wingate
Shooting Sports Education (SS), blue ribbon

Kenneth Wingate
Swine Barrows, category 4
Swine Gilts, category 3

Bernadette Wismann
Dairy, category 1
Wildlife (WI), purple ribbon, State Fair Winner, Division Champion
Swine Barrows, category 7
Beekeeping (BK), Reserve Champion, purple ribbon, State Fair Winner
Dairy Showmanship, purple ribbon, Champion Junior Dairy Showman
Weather and Climate Science (WC), Reserve Champion, purple ribbon, State Fair Winner
Veterinary Science (VS), Reserve Champion, lavender ribbon, Division Reserve Champion

Nicholas Wismann
Woodworking (WW), purple ribbon, State Fair Winner, Division Champion
Dairy Showmanship, lavender ribbon, Reserve Champion Junior Dairy Showman
Shooting Sports Education (SS), purple ribbon, Division Reseve Champion
Shooting Sports Education (SS), purple ribbon
Dairy, Reserve Grand Champion Dairy Female, purple ribbon, category 1, Champion Jersey Female
Lawn and Garden Tractor Operator Skills (LO), Champion, blue ribbon
Electric (EL), purple ribbon, State Fair Winner, Division Champion
Swine Barrows, category 2

Peyton Zinser
Swine Barrows, category 8
Swine Gilts, category 8
Swine Gilts, category 6
Swine Gilts, category 8
Dog Showmanship, purple ribbon, category 1, champion junior dog showman
Obedience, category 4
Agility, category 4