SCOREBOARD 08-23

H.S. football

 

FRIDAY, AUGUST 24

EAST CENTRAL at Cincinnati Oak Hills (Varsity), 7 p.m.

SOUTH DEARBORN at Madison (Cubs Stadium), 7 p.m.

Taylor (Ohio) at LAWRENCEBURG (Dick Meador Stadium), 7 p.m.

 

Eastern Ind. Athletic Conference:

BATESVILLE at Milan

CONNERSVILLE at FRANKLIN COUNTY *

RUSHVILLE at New Castle

Triton Central at GREENSBURG

* - EIAC 4A Division game

 

Area games:

Covenant Christian at Oldenburg Academy

Edinburgh at North Decatur

Gallatin County (Ky.) at Switzerland County

South Decatur at Tri-County

 

 

EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2018 Football Standings

(Through August 17)

 

4A DIVISION

Team W-L Conf. Pts. PA

EAST CENTRAL 1-0 0-0 38 7

Connersville 0-1 0-0 16 34

Franklin Co. 0-1 0-0 12 4

S.DEARBORN 0-1 0-0 0 7

 

3A DIVISION

Team W-L Conf. Pts. PA

Batesville 1-0 0-0 40 0

Greensburg 1-0 0-0 49 7

Rushville 1-0 0-0 36 35

LAWRENCEBURG 0-1 0-0 7 38

 

Auto racing

 

 

LAWRENCEBURG

SPEEDWAY

Saturday, August 18

 

Kelsey Chevrolet

SPRINTS

Dick Gaines Memorial

FEATURE (25 laps) - 1. Robert Ballou (Car No. 12), 2. Jarret Andretti (18), 3. Garrett Abrams (32), 4. Nick Bilbee (17), 5. Dickie Gaines (44), 6. Chase Stockon (69T), 7. Stevie Sussex (17GP), 8. Isaac Chapple (4PP), 9. Joss Moffatt (5J), 10. Dustin Webber (9), 11. Shawn Westerfeld (89), 12. Braxton Cummints (71B), 13. Tyler Kendall (20), 14. Tony McVey (7M), 15. Daylan Chambers (4C), 16. Michael Fischesser (44W), 17. Jake Scott (1J), 18. Steve Thomas (20T), 19. Michael Roehling (43X), 20. Danny Teegarden (43), 21. Chris Olding (21MM), 22. Jacob Gordon (2), 23. Brett Hankins (41H)

LAP LEADERS - Nick Bilbee 1-13, Jarett Andretti 14-24, Robert Ballou 25

GRASSSHOPPER $63 HARD CHARGER - Stevie Sussex (+6)

WINNING MARGIN - 0.121 seconds

FASTEST LAP - Lap 4 Nick Bilbee, 14.254 seconds (95.217 mph)

 

QUALIFYING GROUP 1 -1. Joss Moffatt (5J)

QUALIFYING GROUP 2 - 1. Nick Bilbee (17)

QUALIFYING GROUP 3- 1. Robert Ballou (12)

1ST HEAT - 1. Dickie Gaines (44)

2ND HEAT - 1. Nick Bilbee (17)

3RD HEAT - 1. Robert Ballou (12)

 

Budweiser UMP

MODIFIEDS

FEATURE (20 laps) - 1. Adam Stricker (Car No. 68), 2. Kyle Schornick (23), 3. Scotty Kincaid (K12), 4. Jim Szekacs (55SZ), 5. Pete Holt (11H), 6. Cory Skipton (07S), 7. Rick Hudson (38H), 8. Mike Weber (22W), 9. Alan Ketcham (AK47), 10. Travis Pruitt (17P), 11. Josh Romans (20C), 12. Travis Johnson (39), 13. Mike Douglas (43), 14. Joey Kramer (77), 15. Jason Hollon (3H0, 16. David Spille (44), 17. Brad Wieck (32). DNS: Dana Moore (31J), David Lehman (21), Matt Hamilton (9H), Jay Greene (03)

LAP LEADERS - Joey Kramer 1-7, Adam Stricker 8-20

HARD CHARGER - Scotty Kincaid (+16)

WINNING MARGIN - 0.464 seconds

FASTEST LAP - Lap 4 Joey Kramer, 16.091 seconds (84.344 mph)

 

1ST HEAT - 1. Adam Stricker (68)

2ND HEAT - 1. Brad Wieck (32)

3RD HEAT - 1. Joey Kramer (77)

 

Bessler's U Pull N Save

HORNETS

FEATURE (12 laps) - 1. Bradley Eberhart (Car No. 10B), 2. Cordell Moore (15C), 3. Michelle Baird (15), 4. John Hampton (11J), 5. Jack Pflum (47), 6. Travis Butte (24T), 7. Billey Moore (15X), 8. Jesse Ramirez (83), 9. Dusty Frasur (44D), 10. Brian Farmer (8F), 11. Gary Hume (17J), 12. Jeremy Getz (33SS), 13. Alex West (K9), 14. Jeremy Lewis (21), 15. Greg Adams (85), 16. Justin Dalton (43KX), 17. Chris Wilder (22II), 18. Tyler McGhee (9T), 19. Gary Whitt (54), 20. Josh Atkins (21). DQ: Madison Kearns (19A)

LAP LEADERS - Gary Hume 1-10, Bradley Eberhart 11-12

HARD CHARGER - John Hampton (+12)

 

1ST HEAT - 1. Gary Hume (17J)

2ND HEAT - 1. Cordell Moore (15C)

3RD HEAT - 1. Bradley Eberhart (10B)

 

Impact Sports

PURE STOCKS

FEATURE (15 laps) - 1. Don Grace (Car No. D27), 2. Mike Ackman (30K), 3. Danny Eichler (D1), 4. Adam B. Jones (28), 5. Will Hayes (66), 6. Steven Upchurch (89), 7. John Holler (12)

LAP LEADERS - Mike Ackman 1-9, 10-12 Don Grace

HARD CHARGER - Adam Jones (+1)

 

1ST HEAT - 1. Mike Ackman (30K)

 

Complete results:

www.lawrenceburgspeedway.com