SCOREBOARD 08-16

 

H.S. boys soccer

 

COACHES 2018

PRESEASON POLLS

Ind. Soccer Coaches Association

(August 6)

 

CLASS 3A

1. Zionsville

2. Lake Central

3. Hamilton SE

4. North Central

5. Penn

6. Castle

7. Bloomington South

8. Munster

9. Goshen

10. Carmel

11. Hammond Morton

12. Center Grove

13. Warsaw

14. Concord

15. Columbus East

16. W.Lafayette Harrison

17. Homestead

18. Guerin Catholic

19. Floyd Central

20. Chesterton

 

CLASS 2A

1. Evansville Memorial

2. Mishawaka Marian

3. Mater Dei

4. S.Bend St. Joseph

5. Indpls. Ritter

6. Washington

7. Lebanon

8. Ft. Wayne Concordia

9. Heritage Hills

10. Marion

11. Pike Central

12. Eastbrook

13. Tri-West

14. West Lafayette

15. Greencastle

16. Hamilton Heights

17. Bishop Luers

18. West Noble

19. Leo

20. LAWRENCEBURG

 

CLASS A

1. Covenant Christian

2. Canterbury

3. University

4. Oldenburg Academy

5. Providence

6. Heritage Christian

7. Boone Grove

8. Scecina Memorial

9. NE Dubois

10. Lafayette Central Catholic

11. Greenwood Christian

12. Seton Catholic

13. Argos

14. Park Tudor

15. Vincennes Rivet

16. Bethany Christian

17. Marquette Catholic

18. Blackhawk Christian

19. North Miami

20. Covington

 

Running

 

6th Annual

DONALD BOWMAN

5K SCHOLARSHIP

NIGHT RUN/WALK

Saturday, August 11

At The Vineyard GC,

Quercus Grove

 

5K RUN

(3.1 miles)

OVERALL MEN'S WINNER

1. Jarod Davis, 21, Aurora, 20:52

OVERALL WOMEN'S WINNER

3. Carlee Boggs, 11, Vevay, 24:38

 

Top 10 finishers:

1. Jarod Davis, 21, Aurora, 20:52

2. William Starost, 45, Batesville, 22:58

3. Carlee Boggs, 11, Vevay, 24:38

4. Cooper Hon, 12, Florence, Ind., 25:09

5. Gracie Carrigan, 12, Florence, Ky., 25:26

6. Griggs Carrigan, 9, Florence, Ky., 25:35

7. Luke Sullivan, 10, Vevay, 25:45

8. Tye Sullivan, 39, Vevay, 26:39

9. Levi Cary, 14, Carrollton, Ky., 27:01

10. Spencer Johnson, 16, Osgood, 27:10

 

Age group winners:

MEN UNDER 15 - 4. Cooper Hon, 12, Florence, Ind., 25:09

MEN 15-19 - 10. Spencer Johnson, 16, Osgood, 27:10

MEN 20-24 - 1. Jarod Davis, 21, Aurora, 20:52

MEN 25-29 - 36. Jacob Woodridge, 27, Knightstown, 36:20

MEN 30-39 - 8. Tye Sullivan, 39, Vevay, 26:39

MEN 40-49 - 2. William Starost, 45, Batesville, 22:58

MEN 50-59 - 18. Duke Johnson, 52, Osgood, 29:49

MEN 60-69 - 17. George Selix, 62, Rising Sun, 29:18

 

WOMEN UNDER 15 - 3. Carlee Boggs, 11, Vevay, 24:38

WOMEN 15-19 - 22. McKenzie Ellegood, 16, Rising Sun, 31:36

WOMEN 20-24 - 40. Destiny Lee, 21, Lawrenceburg, 38:48

WOMEN 25-29 - 50. Lauren Foutty, 26, Dillsboro, 46:42

WOMEN 30-39 - 14. Heather Sturgeon, 34, Versailles, 28:23

WOMEN 40-49 - 27. Lorrie Hon, 42, Florence, Ind., 32:39

WOMEN 50-59 - 43. Donna Burns, 57, Turner's Station, Ky. 41:57

 

5K WALK

(3.1 miles)

OVERALL WOMEN'S WINNER

1. Dawn Powell, 49, Bennington, 43:13

OVERALL MEN'S WINNER

4. Jeremy Martin, 46, Rising Sun, 44:49

 

Top 10 finishers:

1. Dawn Powell, 49, Bennington, 43:13

2. Lucy Carrigan, 18, Rising Sun, 43:13

3. Molly Martin, 43, Rising Sun, 43:41

4. Jeremy Martin, 46, Rising Sun, 44:49

5. Brittany Salyers, 24, Vevay, 46:42

6. Sandra Dugle, 61, Rising Sun, 48:08

7. Chuck Dugle, 67, Rising Sun, 48:09

8. Robin Selix, 57, Rising Sun, 53:42

9. Victoria Stuard, 21, Lawrenceburg, 54:31

10. Carla Stuard, 49, Lawrenceburg, 54:31

 

Age group winners:

WOMEN UNDER 15 - 20. Kylie Starost, 12, Batesville, 59:53

WOMEN 15-19 - 2. Lucy Carrigan, 18, Rising Sun, 43:13

WOMEN 20-24 - 5. Brittany Salyers, 24, Vevay, 46:42

WOMEN 25-29 - 16. Caitlyn Gray, 27, Lexington, Ind., 57:51

WOMEN 30-39 - 13. Holly Snelling, 38, Lawrenceburg, 55:25

WOMEN 40-49 - 1. Dawn Powell, 49, Bennington, 43:13

WOMEN 50-59 - 8. Robin Selix, 57, Rising Sun, 53:42

WOMEN 60-69 - 6. Sandra Dugle, 61, Rising Sun, 48:08

 

MEN UNDER 15 - 17. Brent Gray, 34, Lexington, Ind., 57:51

MEN 40-49 - 4. Jeremy Martin, 46, Rising Sun, 44:49

MEN 50-59 - 21. Keith Mayo, 58, North Vernon, 59:53

MEN 60-69 - 7. Chuck Dugle, 67, Rising Sun, 48:09

 

Team results:

1. SPARK ME (50:08)

2R. William Starost, 45, Batesville, 22:58

10R. Spencer Johnson, 16, Osgood, 27:10

18R. Duke Johnson, 52, Osgood, 29:49

23R. Danika Brindley, 30, Sunman, 31:50

14W. Arlene Starost, 41, Batesville, 56:23

15W. Brandy Starost, 38, Batesville, 56:23

20W. Kylie Starost, 12, Batesville, 59:53

35W. Keri Johnson, 41, Osgood, 1:04.11

36W. Aly Thackery, 15, Osgood, 1:04.11

 

2. PACERS (50:23)

3. CAC (52:10)

4. NIGHT STALKERS (1:07.06)

5. DCH (1:21.32)

6. JOGGERNAUTS! (1:50.50)

 

Complete results:

www.stuartroadracing.com